BİYOGRAFİ

İzmir’de doğup büyüdü. Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olduktan sonra sanat ve tasarım alanında olmak istediğine karar verdi.

Dört yıl süreyle aldığı temel kuyumculuk ve çağdaş mücevher-kavramsal derslerin ardından 2018 yılında, aynı zamanda küçük bir galeri olan ve mücevher yapımı dersleri verdiği Loy Atölye’yi kurdu.

Bugüne kadar çeşitli sergi ve organizasyonlara katılmış olan Deniz Turan 2019 yılında Portekiz’de düzenlenen “Collectiva Meeting” adlı uluslararası sergide “Portojoia” ödülüne layık görüldü.

Halen İstanbul’daki atölyesinde çağdaş takı, obje ve kolaj çalışmalarına devam etmektedir.

“Beş duyumuzla algıladığımız dünya, daha derin bir kavrayışla bambaşka bir yer haline geliyor. Beni harekete geçiren başlangıç motivasyonu da o yere olan merakım.

Potansiyel sürprizlere açık, yarı kontrollü üretim sürecimde sıkı sıkıya bağlı olduğum tek kural “yaratmak” ya da “yapmak” konusunda insan öğesinin, emeğin, fikrin ve özenin önemini vurgulamak.

Kavramların, imgelerin, malzemenin kendisinin ya da renklerin çağrışımlarıyla ürettiğim işler arasında kavramsal mücevher, obje ve analog kolajlar var.

Kendimi ifade etme noktasında birine diğerinden daha yakın hissetmediğim tüm bu işler için öncelikli arayışım; hakim kusursuzluk dayatmasına karşı sessiz, güçlü, protest bir dile ulaşmak.“